Питання, котре цікавить всіх українських абітурієнтів це: чи є можливість отримувати стипендію, або ж взагалі навчатись безкоштовно в польських ВНЗ. Отже, всіх абітурієнтів можна віднести до двох категорій: ті хто мають карту поляка та ті у кого її немає. Перевагою для власників такої карти є те, що вони можуть на рівні з польськими студентами, скористатись безкоштовним навчанням  у державних ВНЗ. Але в такому випадку, як правило є вступні екзамени та іспити. Проте всі українські абітурієнти, чи з картою чи без, можуть скористатися різного типу стипендіальними програмами, а також програмами пропонованими приватними університетами. Саме приватні ВНЗ являються найчастішим вибором українських студентів. Це пояснюється тим, що такі університети мають різноманітні стипендіальні пропозиції на постійній основі, і для участі не обов’язково мати карту поляка.

Види стипендій та знижок для осіб котрі не мають карти поляка.

Кожен приватний університет, пропонує на постійній основі стипендію за хороше навчання. Вимоги до середнього балу та відвідуваності у кожного ВНЗ різні. Окрім такої стипендії, в залежності від специфіки університету, можуть бути стипендії за досягнення в спорті (змагаючись за ім’я ВНЗ), за активну участь в житті університету і т.д. Ще одною перевагою приватних ВНЗ є різноманітні пропозиції під час вступної кампанії. Такі пропозиції, зазвичай, обмежені часом або ж кількістю місць. Для прикладу розглянемо найтиповіші пропозиції:

 • зменшення вартості вступного внеску навіть до 100%;
 • зменшення суми оплати за навчання на 25% та 50% протягом першого року;
 • безкоштовні місця на відповідних формах навчання (як правило, кількість таких місць складає 1-3% від загальної кількості);
 • зменшення вартості навчання при виборі паралельно другої спеціальності чи факультету;
 • інше.

Крім стипендій приватних польських ВНЗ, українські студенти без карти поляка можуть скористатись наступними видами стипендій:

 • стипендія польського уряду;
 • стипендія уряду іншої держави;
 • навчання у вузі безплатне і без стипендій;

 

Стипендія польського уряду

Польський уряд надає стипендії для студентів і стажувальників на основі двосторонніх угод. Стипендіати Польського уряду звільняються від оплати за навчання. Щороку міжнародні угоди визначають ліміти місць. Стипендію призначає міністр національної освіти. Особи, які клопочуться про стипендію на навчання в Польщі повинні звернутися до польських дипломатичних представництв за кордоном (консульства). Величина стипендії на 2013-2014 навчальний рік становила:

900 зл. –  вища освіта на ступінь бакалавра та магістра

1350 зл. – науково-дослідницькі стажування та докторантська вища освіта

1600 зл. – наукові докторські стажування

Стипендія виплачується безпосередньо в університеті, який прийняв стипендіата.

 

Стипендіати уряду іншої держави (сторони що відправляє)

Ці стипендії присуджуються іноземцям, які розпочинають вищу освіту на основі міжнародних угод, через міністерства або установи, відповідальні у своїй країні за академічні обміни із закордоном. Стипендіати уряду іншої держави не платять за навчання.

 

Без оплати за навчання та без стипендії

Прийом до вузів на таких умовах може застосовуватися для іноземців у відповідності до міжнародних угод і програм допомоги, запропонованих деяким країнам від польського уряду. Особи, які клопочуться про навчання в Польщі без оплати за навчання та без стипендії повинні звернутися до польських дипломатичних і консульських представництв. Іноземний громадянин не платить за навчання, але також не отримує стипендії польського уряду. Самостійно покриває свої витрати на проживання в Польщі

Окремі вузи в Польщі мають право встановлювати свої власні правила надання стипендій для іноземців та правила звільнення від оплат.

 

Стипендії для власників карти поляка.

Маючи таку карту, отримати стипендію значно легше. Всі вище перечислені пропозиції та програми також дійсні і для власників карти поляка. Переваги, які стосуються таких студентів, є можливість навчатися на тих же умовах, що й польські громадяни. Тобто вони мають право на отримання стипендії які виплачуються з державного бюджету.

Є кілька типів таких стипендій:

 • соціальні;
 • спеціальні для інвалідів;
 • за досягнення в спорті та навчанні;
 • стипендія міністра за досягнення в науці;
 • стипендія міністра за значні спортивні досягнення;
 • на харчування;
 • житлові;
 • допоміжні;
 • стипендія польського уряду (стипендія виплачується безпосередньо в університеті).

Правила надавання стипендій:

 • студент може отримувати декілька видів стипендій одночасно;
 • студент може отримувати соціальну та спеціальну стипендію з першого курсу навчання;
 • у випадку, якщо паралельно студент навчається на другій спеціальності чи в іншому ВНЗ Польщі, він повинен вибрати в якому ВНЗ, та на якій спеціальності хоче отримувати стипендію.

Ще один шлях, щоб здобути стипендію є участь в різноманітних програмах організованих певними фондами, урядом Польщі і т.д. Для участі інколи потрібно мати карту поляка, але в більшості випадках ні. Серед таких програм найбільш виділяються:

Програма Erasmus

Це міжнародна програма, передбачена для студентів польських ВНЗ (стаціонарної та заочної форми навчання),Європейським Союзом та Міністерством освіти і науки Польщі. В програмі обміну взяли понад участь понад 2.3. млн. студентів. В Польщі 300 університетів задіяні в програмі Erasmus. Умови участі: учасником може стати кожен студент , подавши свою заявку, стипендія залежить від обраної країни, проте становить не менше 150 євро.

Програма Erasmus Mundus

Ціль створення програми: надати можливість студентам магістратури з європейських країн навчатись в усьому світі, а студентам інших континентів – приїхати на навчання до Європи. Умови участі: програма для студентів магістратури (стаціонарної та заочної форми навчання), необхідно подати заявку.  Стипендія становить від 500 євро кожного місяця.

Стажування JRC

Дослідницький центр Європейської комісії надає можливість проходження практик в інституціях Європейського Союзу. До складу дослідницького центру входить 7 дослідницьких інституцій в Бельгії, Італії, Німеччині та Іспанії, саме вони пропонують навчання, практику,а також тимчасову або постійну роботу. Програма створена для студентів, випускників ВНЗ та аспірантів. Під час проходження навчання та практик учасник отримує ступендію, яка залежить від країну в яку їде.

Стипендія закордонних партнерів (Stypendia partner?w zagranicznych)

Відділ визнання освіти та міжнародних обмінів надає можливості для підвищення рівня освіти, програма передбачена для студентів та стажистів польських ВНЗ та пропонує: семестральне навчання, наукове стажування, навчання на магістратурі, післядипломна освіта. Для учасників програми передбачені виїзди до більше як 40 країн Європи, Азії, Африки та Південної Америки. Стипендія залежить від країни в яку поїде студент.

Стипендія ім. Станіслава Ґрабського

Фундація Wile?szczyzna спільно з Державним банком Польщі вже протягом 7 років надає стипендіальні програми для українців з польським походженням, які навчаються в ВНЗ Польщі. Програма передбачає стипендії для студентів, що навчаються на економічних спеціальностях, а також надає можливість взяти участь в десятках різних конференцій, курсів та стажуваннях. Кожного року стати учасником програми мають можливість 150 студентів. Стипендія становить 1500 злотих на місяць.

Стипендія Товариства “Wsp?lnota Polska

Міністерство Закордоних справ Польщі спільно з стипендіальним фондом ім. Кардинала Стефана Вишинського, надають підтримку для студентів бакалаврату, магістратури та аспірантури, які навчаються в ВНЗ Польщі та мають польське походження. Стипендія може надаватися у випадку, коли студент не отримує стипендій з інших джерел фінансування. Стипендії надаються терміном на один семестр, з можливістю продовження залежно від успішності.

Стипендія ім. С. Толпи Вроцлавського природничого університету


Вроцлавський природничий університет організовує стипендіальний набір на  навчання, обраного факультету. Щороку, обмежена кількість місць, обов’язковим є знання польської мови. Великим плюсом буде хороший бал атестата та рекомендаційні листи. Щомісячна стипендія – 900 злотих.

Проект Teraz Wroclaw 

Програма, заснована у 2006 році міською владою та вищими навчальними закладами м. Вроцлав. Цілю проекту є  залучення абітурієнтів з України до навчання  на бюджетних та платних місцях  у вроцлавських університетах. Поступити на безкоштовне навчання можна на конкурсній основі, для цього необхідно буде здати тест на польській мові та надіслати скани необхідних документів. При виборі напряму навчання та ВНЗу в Вроцлаві необхідно перевірити чи включено місця обраного факультету до програми Teraz Wroclaw. Рішення про зарахування  до складу студентів, приймається безпосередньо приймальною комісією ВНЗу.

Можливість отримати стипендію має кожен, необхідно лиш обрати відповідну програму та дотримуватись правил участі. Якщо у Вас виникли запитання, зателефонуйте або скористайся формою зворотнього зв’язку на сайті.